FAQ

FAQ

Witamy w dziale najczęściej zadawanych pytań. Zapewne znajdziecie tutaj Państwo część odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, które stawiają sobie zastanawiający się nad zakupem nieruchomości w Niemczech. Dział będzie się stopniowo rozrastał, także dzięki Państwa aktywności. Pytania można do nas kierować mailowo. Postaramy się na nie szybko i zwięźle odpowiedzieć.

Czy obywatele Polski mogą bez przeszkód nabywać nieruchomości w Niemczech?

Tak, wszyscy obywatele UE mogą nabywać nieruchomości w DE bez dodatkowych zezwoleń.

Czy zakup nieruchomości w DE odbywa się na tzw. „pełną własność”?

Tak, to zakup z wpisem do księgi wieczystej, na pełną własność.

Czy zakupu nieruchomości w DE można dokonać u polskiego notariusza?

Nie, aby transakcja była ważna musi się odbyć w niemieckim biurze notarialnym.

Ile wynosi podatek od nieruchomości (polski PCC)?

Jest zróżnicowany i zależny od Landu. W Landach przygranicznych takich, jak Brandenburgia czy Meklemburgia wynosi odpowiednio 6,5% oraz 6%.

Kiedy płaci się podatek od zakupu nieruchomości?

Inaczej niż Polsce, w Niemczech podatek od zakupu nieruchomości nie jest płatny u notariusza tylko po dokonaniu wpisu zastrzegającego do ksiąg wieczystych co trwa około 4-6 tygodni. Po dokonaniu wpisu kupujący otrzymuje rachunek pocztą i ma na jego zapłatę około miesiąca.

W jakim języku dokonuje się zakupu?

Zarówno akt notarialny, jak i samo jego podpisanie są oczywiście w języku niemieckim. Polecamy zarówno ustne, jak i pisemne tłumaczenie aktu przez współpracujących z nami tłumaczy przysięgłych.

Baukindergeld co to jest?

To dofinansowanie na zakup lub budowę nieruchomości w DE dla rodzin z dziećmi. W zależności od ilości dzieci i nie przekraczając odpowiedniej wysokości dochodów można uzyskać dofinansowanie w wysokości około 1200€ rocznie na jedno dziecko.

Niestety program został zawieszony 🙁

Kindergeld komu się należy?

Jest to ulga podatkowa wypłacana w gotówce i należna jest dla rodzin zamieszkujących na terenie DE, nawet jeżeli rodzice pracują w innych krajach UE. Należna jest np. także jeżeli co najmniej jeden rodziców pracuje w DE, a rodzina przebywa w PL. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z programem 500+ czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o Kindergeld się wydłużył, a samo świadczenie jest wypłacane po odjęciu 500+ jeżeli jest pobierane.